środa, 24 listopada 2010

Szare ogrody

O tym filmie i o historii z nim związanej usłyszałam kilka miesięcy temu, pamiętam, jak ciekawie opowiadała o nim w jakimś wywiadzie Monika Jaruzelska. I wreszcie doczekałam się, film "Szare ogrody" ukazał się właśnie na DVD.

Tytułowe Szare Ogrody [Grey Gardens] to posiadłość rodziny Bouvier, z którego pochodziła Jacqueline Kennedy i Lee Sobieski [niestety, tej ostatniej informacji nawet nie mogę sprawdzić, bo internet wypluwa tysiące stron o Leelee Sobieski...]. W rolach głównych Jessica Lange i Drew Barrymore; matka i córka, Duża Eddie i Mała Eddie, dwie artystyczne dusze, po latach "uwięzione" pod jednym dachem i uwikłane nawzajem w toksyczny związek. 

Tego, czego mi brakowało w tym filmie, być może aspirującym bardziej do kategorii "paradokumentalnych", i być może dlatego do tej pory staram się dojść do odpowiedzi na pytanie: co doprowadziło obydwie kobiety aż do takiego stanu? Na początku widzimy je jako dusze towarzystwa, roześmiane, rozśpiewane, roztańczone, hmmm...., być może nadmiernie korzystające z uroków życia za pomocą ...pieniędzy głowy rodziny? Po kilku latach widzimy je "uwięzione" w opustoszałej, zagrzybionej rezydencji, pełnej kotów, szczurów, butwiejących ścian. Jak mogły nie widzieć tej nędzy, zaniedbania, królując w swoich dawnych toaletach i kostiumach, w drogocennych futrach, umalowane starannie? Która uwięziła którą?

O ich losie świat dowiedział się za sprawą  filmu dokumentalnego z 1975 roku braci Maysles, a za ich sprawą do upuszczonej rezydencji trafiła sama Jackie Kennedy - co uratowało życie pań Bouvier  [i los rezydencji również], w tym dalsze życie Małej Eddie - ośmielona występem przed kamerami zdecydowała się na występy przed publicznością....

Jest to film z gatunku takich filmów, o których nie zapomina się tak łatwo od razu o wyłączeniu ekranu. Nie ukrywam, film nieco przygnębiający w wydźwięku, stawiający dużo pytań. No i sama gra aktorska Jessiki Lange i Drew Barrymore, które udało nie przerysować się granych postaci, a ukazać ich zagubienie i sprawić, że widzimy w nich fascynujące kobiety, a nie kolorowe dziwaczki. Nic dziwnego, że ta produkcja HBO otrzymała sześć nagród Emmy i dwa Złote Globy, w tym nagrodę za najlepszy film.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz